Cream Caramel is a Spanish-bred autoflowering indica known for its uniquely sweet dessert-like flavor profile. Developed from caramel-flavored indica genetics, this strain offers a deeply relaxing experience wrapped in a delicious taste. It's particularly popular in Spain's medical cannabis community for its gentle yet effective sedating properties.
Aroma: Sweet caramel, vanilla, earthy
| Difficulty | Easy |
| Flowering | 8-9 weeks from seed (auto) |
| Outdoor harvest | Year-round indoors |
| Indoor yield | 350-400g/m² |
| Outdoor yield | 150-200g per plant |
| Height | 40-80cm |
| Climate | Any — autoflower |
| Seed price | ±€16 / 5 seeds (€€) |
| Price note | Sweetest indica autoflower |
Dinafem Seeds
★ 4.6
Barney's Farm
★ 4.7
Mephisto Genetics
★ 4.8