Critical+ 2.0 is the improved autoflowering version of Dinafem's famous Critical+ strain, developed through extensive breeding work in Spain. The original Critical+ was already known for its massive yields, and version 2.0 improves on resin production, potency, and pest resistance. It's become one of the most popular commercial autoflowers in Europe.
Aroma: Sweet, earthy, citrus, lemon
| Difficulty | Easy |
| Flowering | 7-8 weeks from seed (auto) |
| Outdoor harvest | Year-round indoors |
| Indoor yield | 450-500g/m² |
| Outdoor yield | 200-250g per plant |
| Height | 50-100cm |
| Climate | Any — autoflower |
| Seed price | ±€16 / 5 seeds (€€) |
| Price note | High-yield Spanish autoflower |
Royal Queen Seeds
★ 4.8
Fast Buds
★ 4.8
Dutch Passion
★ 4.6