Named after NBA legend Gary Payton, this strain was created by Powerzzz Genetics in collaboration with the Cookies family. It won 1st place in the 2022 Leafly Bowl and quickly became one of the most sought-after modern hybrids on the US market.
Aroma: Sweet earthy dough with hints of pine and diesel
| Difficulty | Moderate |
| Flowering | 9-10 weeks |
| Outdoor harvest | Mid-October |
| Indoor yield | 400-500g/m² |
| Outdoor yield | 450-550g per plant |
| Height | 70-110cm |
| Climate | Mediterranean |
| Seed price | ±€48 / 5 seeds (€€€€) |
| Price note | Modern US exotic |