Hash Plant is one of Sensi Seeds' most pure indica strains, developed to replicate the qualities of traditional hand-pressed hash. It has been a staple in Dutch coffeeshops since the 1980s.
Aroma: Strong hash and earthy spice with sweet undertones
| Difficulty | Easy |
| Flowering | 8-9 weeks |
| Outdoor harvest | Late September |
| Indoor yield | 450-550g/m² |
| Outdoor yield | 500g per plant |
| Height | 50-80cm |
| Climate | Temperate |
| Seed price | ±€14 / 5 seeds (€) |
| Price note | Dutch classic |
Sensi Seeds
★ 4.5
Royal Queen Seeds
★ 4.8
Seedsman
★ 4.6