Hawaiian sativas trace their lineage to landrace strains that have been growing on the Hawaiian Islands for generations. These genetics were brought to the mainland and Amsterdam in the 1960s and 70s, becoming foundational to many modern sativa hybrids.
Aroma: Tropical fruit and sweet pineapple with floral undertones and hints of earth
| Difficulty | Moderate |
| Flowering | 10-12 weeks |
| Outdoor harvest | Late October |
| Indoor yield | 350-450g/m² |
| Outdoor yield | 500g per plant |
| Height | 120-180cm |
| Climate | Tropical |
| Seed price | ±€19 / 5 seeds (€€) |
| Price note | Island classic |
Mr. Nice Seedbank
★ 4.6
Ace Seeds
★ 4.6
Sensi Seeds
★ 4.5