Kimbo Kush was created by Exotic Genetix in Washington State and named after the late MMA fighter Kimbo Slice. It won the 2014 High Times Cannabis Cup and became one of the signature strains of the US West Coast exotic market.
Aroma: Sweet berry and earthy pine with a hint of diesel fuel
| Difficulty | Moderate |
| Flowering | 8-9 weeks |
| Outdoor harvest | Early October |
| Indoor yield | 400-500g/m² |
| Outdoor yield | 450-550g per plant |
| Height | 70-110cm |
| Climate | Mediterranean |
| Seed price | ±€32 / 5 seeds (€€€) |
| Price note | Award-winning US exotic |
Sensi Seeds
★ 4.5
Mr. Nice Seedbank
★ 4.6
Barney's Farm
★ 4.7