Panama Red is one of the most iconic landrace sativas from Central America, famously referenced in the 1977 Peter Tosh song 'Legalize It'. This pure sativa was ubiquitous in the 1970s but nearly disappeared as modern hybrids dominated the market in the 1980s and 90s.
Aroma: Spicy and earthy with sweet herbal notes and hints of tropical fruit
| Difficulty | Difficult |
| Flowering | 13-16 weeks |
| Outdoor harvest | Late November to December |
| Indoor yield | 250-350g/m² |
| Outdoor yield | 400g per plant |
| Height | 180-280cm |
| Climate | Tropical |
| Seed price | ±€28 / 5 seeds (€€€) |
| Price note | Heritage landrace |
Mr. Nice Seedbank
★ 4.6
Sensi Seeds
★ 4.5
Ace Seeds
★ 4.6