Runtz was created by the Runtz Coalition. A cross of Zkittlez and Gelato, the strain exploded in popularity around 2017, earning Leafly Strain of the Year 2020.
Aroma: Sweet tropical fruit with candy-like undertones and subtle earthiness
| Difficulty | Moderate |
| Flowering | 8-9 weeks |
| Outdoor harvest | Late October |
| Indoor yield | 350-450 g/m² |
| Outdoor yield | 450-550 g/plant |
| Height | 80-120 cm indoor |
| Climate | Warm, Mediterranean |
| Seed price | ±€48 / 5 seeds (€€€€) |
| Price note | Hype strain premium |
Royal Queen Seeds
★ 4.8
Humboldt Seed Company
★ 4.7