Slurricane was bred by In House Genetics by crossing Do-Si-Dos with Purple Punch. It quickly became one of the most popular indica strains on the modern market for its intense purple coloring, sweet flavor, and powerful relaxing effects. It's the parent of many popular crosses.
Aroma: Sweet tropical berry with grape and a creamy gassy undertone
| Difficulty | Moderate |
| Flowering | 8-9 weeks |
| Outdoor harvest | Early to Mid-October |
| Indoor yield | 400-500g/m² |
| Outdoor yield | 450-550g per plant |
| Height | 60-100cm |
| Climate | Mediterranean |
| Seed price | ±€48 / 5 seeds (€€€€) |
| Price note | Modern US exotic |
Barney's Farm
★ 4.7