Banana Kush is a West Coast hybrid known for its distinctly sweet tropical flavor. It became popular in California dispensaries for its relaxed, happy effects and dessert-like aroma.
Aroma: Sweet ripe banana with earthy undertones and hints of tropical fruit
| Difficulty | Easy |
| Flowering | 8-9 weeks |
| Outdoor harvest | Late September |
| Indoor yield | 400-500g/m² |
| Outdoor yield | 500g per plant |
| Height | 70-110cm |
| Climate | Mediterranean |
| Seed price | ±€22 / 5 seeds (€€) |
| Price note | Sweet West Coast hybrid |
Barney's Farm
★ 4.7
Sensi Seeds
★ 4.5
Green House Seed Company
★ 4.5